Moc ssania

 

Jako użytkownicy odkurzaczy, postrzegamy siłę ssania przede wszystkim przez pryzmat wydajności odkurzania, to jest skuteczności zbierania kurzu i zabrudzeń w naszych domach. Jaka jest moc? Jaka jest skuteczność po jednym przejściu dyszy po powierzchnii? Czy wszystko jest zebrane? 

Moc odkurzacza mierzona jest w Watach. Czasami siła ssania jest mierzona w jednostkach przepływu powietrza "airwatt" – jest to jednak w pewnym sensie sztucznie stworzone pojęcie, mające za zadanie zaznaczyć różnicę między mocą silnika, a siłą ssania. Dlatego też w specyfikacji odkurzaczy znajdują się dwie wartości (np. 400/280) – nawet jeśli termin "airwatt" nie jest w niej zamieszczony.

Oczywiście siła ssania jest generowana przez silnik ssący, a modele porównuje się na podstawie mocy silnika (W), można więc ogólnie stwierdzić, że im większy silnik (większa moc), tym większa siła ssania. Najczęściej tak jest, ale nie zawsze. Liczy się wydajność, to znaczy jak rozkłada się wykorzystanie mocy na odcinku między silnikiem a dyszą. 

Skuteczność należy mierzyć na końcu rury ssącej, gdzie moc – zgodnie z zasadą działania silnika ssącego – jest przekształcana na przepływ powietrza. To ten przepływ powietrza transportuje kurz z dyszy do worka odkurzacza. Dlatego też stosowany jest termin "airwatt": waty to moc wejściowa, airwatt to moc wyjściowa, czyli skuteczność ssania.

Możesz wspomagać swój odkurzacz w jego codziennej pracy utrzymując w czystości filtr i regularnie wymieniając worki, ale pamiętaj, by zawsze stosować właściwy model worków zalecany przez Nilfisk. Zatkany filtr i przepełniony worek obniżają siłę ssania niezależnie od mocy odkurzacza.