Historia Nilfiska

 

Pierwsze urządzenie Nilfisk, które było również pierwszym odkurzaczem elektrycznym w Europie, zostało opracowane, opatentowane i wprowadzone na rynek w 1910 roku przez duńskiego elektrotechnika, Petera Andersena Fiskera. Ważyło 17,5 kg i było dośćdrogie. Był to towar luksusowy – i bardzo pożądany, ponieważ obijanie ściantkaniną stawało się coraz popularniejszym trendem w dekoracji wnętrz.

Burzliwe lata dwóch wojen światowych spowolniły rozwój innowacji technicznych, ale gdy po II wojnie światowej życie powróciło na zwykłe tory, wzrósł popyt na nowoczesne urządzenia gospodarstwa domowego. Posiadanie odkurzacza Nilfisk szybko stało się symbolem stylu życia klasy średniej – niemal w tym samym stopniu co posiadanie samochodu. Można było również wymienić stary odkurzacz Nilfisk w ramach zakupu nowego modelu – ta metoda płatności miała na celu szersze udostępnienie tych urządzeń przeciętnym konsumentom. Używane odkurzacze były naprawiane i odnawiane w środku i na zewnątrz, a następnie sprzedawane w komisach, dzięki czemu więcej osób mogło sobie pozwolić na zakup Nilfiska.

Przez pokolenia, nazwa Nilfisk była używana jako synonim odkurzacza. Przekazywany z babki na matkę, z matki na córkę, Nilfisk stawał się kolejnym członkiem rodziny. Wszystkie szanujące się gospodarstwa domowe posiadały odkurzacz Nilfisk, który przez wiele lat zachował oryginalną konstrukcję. Nawet w dzisiejszych czasach, Nilfisk w pierwotnym kształcie ma w Dani status niemal archetypu odkurzacza.

Nilfisk przeszedł od roku 1910 długą drogę. Konstrukcja ewoluowała i stała się bardziej kompaktowa oraz podkreśla charakterystyczne funkcje odkurzacza. Waga została znacznie zredukowana, a rodzina produktów Nilfisk powiększyła się  o inne urządzenia do sprzątania. Wciąż opieramy się na zasadzie działania silnika ssącego, ale dodaliśmy do niego zaawansowane funkcje, takie jak wyrzut pary, zbieranie wody, mycie pod ciśnieniem itp. Obecnie Nilfisk A/S jest jednym z największych producentów profesjonalnego sprzętu czyszczącego na świecie.